Dzień Sapera” w Stowarzyszeniu Saperów Dębickich.

18 kwiecień 2008r.

 

Dzień 16 kwietnia to doroczne święto żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych – „Dzień Sapera”.

Przed 63 laty, dzięki ofiarności saperów, ich pełnej oddania dla Ojczyzny postawie, żołnierze Wojska Polskiego mogli sforsować Odrę i Nysę Łużycką, uczestnicząc w operacji doprowadzającej do zakończenia II wojny światowej.

 

Do saperskich zasług i dokonań zaliczyć należy także powojenne osiągnięcia i dorobek kolejnych pokoleń żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych stacjonujących w garnizonie Dębica.

W pamięci dębickiej społeczności na długo pozostanie odwaga, poświęcenie i upór saperów, jakie zaprezentowali podczas rozminowywania powierzonych rejonów, w walce z powodzią

i klęskami żywiołowymi a także w czasie budowy i odbudowy zniszczonych mostów i dróg.

 

18 kwietnia swoje święto obchodzili Członkowie Stowarzyszenia Saperów Dębickich w Dębicy. Uroczystości rozpoczęły się na terenie byłej jednostki wojskowej przed figurką Matki Boskiej

i obeliskiem z tablicą upamiętniającą „Chwała Saperom”.

Członkowie Stowarzyszenia złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w hołdzie żołnierzom Wojsk Inżynieryjnych, którzy polegli w walce i zginęli śmiercią sapera w czasie rozminowywania kraju.

 

    

 

    

 

    

 

Dalsza część uroczystości odbyła się przed Kościołem pod wezwaniem Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy przy ul. 3-go Maja gdzie delegacja członków Stowarzyszenia złożyła wiązankę kwiatów przed obeliskiem z tablicą upamiętniającą „Chwała Saperom”.

 

    

 

O godzinie osiemnastej Proboszcz parafii i kapelan Stowarzyszenia Saperów Dębickich

ks. Jacek Wątroba odprawił mszę św. w intencji zmarłych saperów:

  • pułkownika Karola Szajdinga

  • majora Kazimierza Pelca

  • chorążego Andrzeja Brotko

  • chorążego Zdzisława Surego

  • chorążego Zdzisława Staniszewskiego

  • chorążego Józefa Antoniowa

    

 

Obchody tego szczególnego Dnia zakończyły się spotkaniem towarzyskim, na którym wspominano nie tak odległe czasy służby i pracy.

 

    

 

    

 

W ramach obchodów Święta Saperów w dniach 7, 9, 10 kwietnia w szkole odbyły się spotkania członków Stowarzyszenia Saperów Dębickich z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im.„DĘBICKICH SAPERÓW”. Prezes Stowarzyszenia kol. Wojciech Szmajda i jego zastępca Bogusław Placek uczestniczyli w uroczystej akademii w szkole a także w wycieczce uczniów do Warszawy gdzie wzięli udział w centralnych obchodach z okazji „Dnia Sapera”.

 

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje koleżankom i kolegom za udział w uroczystościach obchodów „Święta Sapera”. W tym uroczystym dniu, składamy wszystkim Członkom Stowarzyszenia najlepsze i najserdeczniejsze życzenia.

Dziękujemy kol. Paździerzowi za przygotowanie spotkania towarzyskiego.

 

Zbigniew Lamberski

fot. Ryszard Łastowski

 

aktualności